Історія крафіна. Як випічка модних кондитерів стала одним із символів Великодня

Та дуже простий рецепт

АВТОР: Катерина Попова

ФОТО: Instagram: @guillaumecabrol

ОПУБЛІКОВАНО: 1 травня 2024

Гастрожурналістка Маша Сердюк розповідає про випічку під назвою крафін, яку останнім часто готують на Великдень замість сирних і здобних пасок, а також ділиться рецептом, що допоможе відтворити крафіни вдома. 

Що таке крафін

Крафін — це гібрид круасана та мафіна. В основі випічки — здобне дріжджове тісто, що добре просочене розм’якшеним вершковим маслом і добре розшаровується. В тісто можна (і треба!) додавати цукати, сухофрукти, горіхи або мак. Або ж начиняти готові крафіни шоколадом, карамеллю чи яким завгодно кремом.

Що таке крафін

Instagram: @mary_street_bakery

Хто придумав крафін

Крафін вигадали у 2013 році в Австралії. Його створила Кейт Рейд з кондитерської Lune Croissanterie. Появу цього десерту в гастрономічному світі часом порівнюють з ефектом бомби. Ця «бомба» впала на голови австралійців, миттєво вибухнула та за дуже короткий час отримала безліч прихильників з усіх куточків світу. 

У Сполучених Штатах крафін отримав популярність завдяки зусиллям австралійського кондитера Рі Стівена та співвласника пекарні Mr. Holmes Bakehouse у Сан-Франциско Аарона Каддела. Популярність цього десерту була настільки великою, що межувала з божевіллям. Так, одного дня (точніше, ночі) до закладу проникли грабіжники. Вони зламали замки та вкрали… 230 рецептів кондитерських виробів. Серед них був і рецепт тих самих крафінів. Найцікавіше, що, крім рецептів, зловмисники тоді нічого не взяли — ані гроші з каси, ані обладнання для випічки, ані ноутбуки, що лежали на видному місці.

Втім, ця прикра ситуація лише додала популярності пекарні. Після такого зухвалого пограбування у Сан-Франциско не залишилося жодної людини, яка б не зацікавилася Mr. Holmes Bakehouse. 

Хто придумав крафін

Instagram: @abbotsandkinney

Крафін і Великдень

В Україні сьогодні крафін є популярною випічкою на Великдень. Оригінальний рецепт передбачає, що крафіни мають невеличкий розмір, зазвичай їх печуть у маленьких формочках для кексів і мафінів. Однак для Великодня розмір був адаптований під традиційну православну паску.

На відміну від пасок крафіни прикрашають, посипавши шапочки цукровою пудрою. Проте вам ніхто не забороняє зробити фінальний акорд із білкової глазурі чи шоколадного соусу або ж прикрасити вершечки горіхами, сухофруктами чи свіжими ягодами.

Крафін і Великдень

Instagram: @join.on

Як приготувати крафін

Опара  
  • пшеничне борошно — 4 ст. л.  
  • сухі дріжджі — 7 г  
  • цукор — 2 ст. л.  
  • молоко — 230 мл 
Тісто
  • вершкове масло — 100 г 
  • яйця — 2 шт.  
  • пшеничне борошно — 500 г 
  • цукор — 150 г

Приготувати опару. В глибоку миску насипати борошно, сухі дріжджі й цукор. Перемішати. Молоко трошки підігріти (тільки прогріти, воно не має бути гарячим!), додати в миску й перемішати вінчиком до однорідної маси. Накрити рушником і залишити в теплому місці на одну годину. 

Потім почати робити тісто. Насипати в опару цукор, налити половину розтопленого вершкового масла, додати яйця і добре все перемішати. Насипати просіяне борошно у два етапи, щоразу розмішуючи лопаткою. Тісто має вийти рідким і трохи липким. 

Робочу поверхню змастити олією і вимішувати тісто 15-20 хвилин, періодично змащуючи олією. Тісто має бути однорідне, м’яке й еластичне. Готове тісто покласти в миску, накрити рушником і залишити підходити на 2 години. Воно має збільшитися вдвічі.

Коли тісто підійде, викласти його на робочу поверхню, посипану борошном, і розділити на 4 частини. Кожну частину трошки посипати борошном і розкачати у пласти завтовшки 3-5 мм. Змастити розтопленим вершковим маслом. На бажання на цьому етапі можна посипати тісто какао, корицею, цукатами, сухофруктами, маком або меленими горішками.

Як приготувати крафін

Instagram: @qima.cafe

Скачати тісто в рулет і розрізати його вздовж на 2 частини, але не до кінця — так, щоб утворилася літера Л. Згорнути цю «літеру» равликом. Одну частину загорнути розрізом всередину, іншу — розрізом назовні. Хвостик тіста можна залишити ззовні, під час запікання він утворить шапочку.

Розкласти закручене тісто в паперові форми для пасок. Якщо у вас металеві формочки, застеліть їх пергаментом і змастіть маслом. Залишити тісто у формочках на годину за кімнатної температури, воно має підійти.

Поставити в нагріту до 180 градусів духовку, зменшити нагрів до 160°C і випікати 60 хвилин. Готовність перевірити дерев’яною шпажкою — вона має виходити з тіста сухою та чистою. Готові крафіни остудити та прикрасити цукровою пудрою. 

Смачного! І світлого Великодня!


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ